AKP’li belediyeler Hazine borcunda zirvede

Hazine’ye olan toplam 10.5 milyar TL tutarındaki belediye borçlarının 6 milyar TL’si AKP’li belediyelere ait olduğu belirlendi, bu da AKP’li belediyeleri borç sıralamasında en üst sıraya taşıdı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) en çok borcu olan beş belediyenin hepsinin CHP’li olduğunu açıkladı. Ancak, Bakan Işıkhan belediyelerin Hazine’ye olan borçlarını dikkate almadı. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yayımladığı verilere göre, Hazine’ye en çok borçlu olan belediyeler arasında AKP’li belediyeler açık ara birinci sırada yer alıyor.

En borçlu belediye Kocaeli

Sözcü’nün aktardığına göre, ülke genelindeki 30 belediye ve belediye şirketinin toplam 10 milyar 524 milyon liralık Hazine borcunun, 5 milyar 988 milyon lirayla en büyük kısmı AKP’li belediyelerin üzerinde yer alıyor. Borçlu belediyeler arasındaki Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ise 2 milyar 103 milyon lira ile zirvede bulunuyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın en son açıkladığı borçlu belediyeler listesine göre, 30 belediyeden 14’ü AKP’li belediye ve belediye şirketlerinden oluşuyor. Hazine’ye borcu olan AKP’li belediyeler arasında Kocaeli’nin ardından ikinci sırada 1 milyar 64 milyon liralık borçla Samsun Büyükşehir Belediyesi, üçüncü sırada da 597 milyon lira ile Bursa Büyükşehir Belediyesi yer alıyor. Ayrıca Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin 597 milyon, Samsun Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin de 408 milyon liralık devasa Hazine borcu görünüyor.

AKP’li Zonguldak Belediyesi 332 milyon TL, Malatya Su ve Kanalizasyon İdaresi 286 milyon, Sivas Belediyesi 274 milyon ve Kayseri Su ve Kanalizasyon İdaresi de 227 milyon lirayla AKP’nin yönetimindeki en borçlu yerel yönetimler oldu. Ayrıca Konya Su ve Kanalizasyon İdaresi, Denizli Büyükşehir, Sakarya Büyükşehir, Gaziantep Büyükşehir ve Yozgat belediyeleri de Hazineye borçlu yerel yönetimler listesinde yer alıyor.

CHP’li belediyelerin borcu 3.7 milyar

Hazine’ye borçlu 30 yerel yönetimin yer aldığı listeye CHP’den ise yalnızca 5 belediye ile 6 belediye şirketi girdi. Hazine’ye Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin 1 milyar 532 milyon, Adana Büyükşehir Belediyesi’nin 769 milyon TL borcu bulunuyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin de 568 milyon TL’lik borcu olduğu belirtiliyor. İzmir ve Mersin Büyükşehir Belediyesi 39 milyon liralık, Mersin Büyükşehir Belediyesi de 2 milyonluk borçla son sıralarda yer alırken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Hazine’ye borcu bulunmuyor. CHP’li belediye şirketlerinin Hazine borcu ise 809 milyon TL olarak belirlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x